جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان آذربایجان شرقی(آزمایشی)

استان آذربایجان شرقی
   
 
  • رشد 6.8 درصدی صادرات غیرنفتی استان آذربایجان‌شرقی از کلیه گمرکات کشور

   رشد 6.8 درصدی صادرات غیرنفتی استان آذربایجان‌شرقی از کلیه گمرکات کشور

   رشد 6.8 درصدی صادرات غیرنفتی استان آذربایجان‌شرقی از کلیه گمرکات کشور

   معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی گفت : در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶ ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی استان آذربایجان شرقی از کلیه گمرکات کشور با رشد 6.8 به رقم یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی غلامعلی راستی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به گزارش ۱۱ ماهه صادرات غیر نفتی افزود : در این مدت شاهد رشد 6.9 دهم درصدی وزنی و 8.6 درصدی ارزش کالاهای صادر شده از استان به 101 کشور از همه گمرکات کشور بودیم .

   وی با اشاره به سهم 58 درصدی گمرکات استان در صادرات کالاهای غیر نفتی ادامه داد : در این مدت از گمرکات استان یک میلیارد و یکصد و یازده میلیون دلار انواع کالاهای غیر نفتی صادر شده است که این عدد نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 21 درصدی به لحاظ ارزشی و رشد 30 درصدی به لحاظ وزنی مواجه شد .

   غلامعلی راستی به ترکیب کالاهای صادرشده نیز اشاره کرد و گفت : در این مدت به ترتیب کالاهای صنعتی با 45 درصد کالاهای کشاورزی با ۱۲ درصد ، محصولات شیمیایی و پتروشیمی ۱۱ درصد ، فلزات 7 درصد ، فرش و صنایع دستی 7.5 درصد ، سنگ و مواد معدنی5.2 درصد در مقام های اول تا ششم سهم صادرات کالاهای غیرنفتی استان آذربایجان شرقی قرار داشتند .

   وی عمده کشورهای هدف صادراتی کالاهای غیر نفتی استان را 11 کشور دانست و گفت : عمده بازارهای هدف صادراتی استان به ترتیب عراق (420 میلیون دلار) ، ترکیه (395 میلیون دلار) ، افغانستان(70 میلیون دلار) ، ارمنستان (53 میلیون دلار) ، گرجستان (41 میلیون دلار) ، آذربایجان (39 میلیون دلار) ، روسیه (35 میلیون دلار) ، پاکستان (29 میلیون دلار) ، ایتالیا (29 میلیون دلار) و بلغارستان (26 میلیون دلار) بود .

   جانشین سازمان صنعت معدن و تجارت استان با اشاره به دونکته اساسی در صادرات کالاهای غیر نفتی استان در سال 96 گفت : مجموع صادرات محصولات شیمیایی و پتروشیمی استان از رشد 111.4 درصد برخوردار است که عمده دلیل آن افزایش تعداد کشورهای هدف ازجمله (کره جنوبی،چین،فرانسه،ارمنستان وآذربایجان ) و همچنین افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از جمله پلی استایرن مقاوم،پلی اتیلن سنگین وسبک،پلی استایرن معمولی و بوتادین می باشد.

   وی ادامه داد : صادرات از منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس 133.3 درصد افزایش یافته است که این افزایش به دو دلیل رفع محدویت در امر صادرات و واردات محصولات کشاورزی از جمله خشکبار و همچنین افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از منطقه آزاد به دلیل تسهیل در امر قیمت گذاری کالاهای صادراتی پتروشیمی است .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,091,585
تعداد بازدید امروز : 1,470
آخرین به روزرسانی : 21:56  1397/12/28