جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان آذربایجان شرقی(آزمایشی)

استان آذربایجان شرقی
   
 
  • کاهش مصرف برق رکن اصلی صنایع معدنی است

   در اولین کنفرانس دستاوردهای نوین مهندسی برق در معادن و صنایع معدنی مطرح شد :

   کاهش مصرف برق رکن اصلی صنایع معدنی است

   کاهش مصرف برق رکن اصلی صنایع معدنی است

   استاندار آذربایجان شرقی حرکت به سمت تکنولوژهایی با مصرف انرژی کم را لازمه موفقیت واحدهای صنایع معدنی برشمرد .

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در آیین افتتاحیه اولین کنفرانس دستاوردهای نوین مهندسی برق در معادن و صنایع معدنی افزود : استفاده از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی کشور و استان در حرکت به سمت تکنولوژهای با مصرف انرژی کم ضروری است .

   وی تولید ۳۰۰ هزار تن کنسانتره مس در سال و همچنین اشتغال چهار هزار نفر در مجتمع مس سونگون را ظرفیت بسیار بالای استان در بخش معدن عنوان نمود و ادامه داد : ذخایر معدنی قابل توجهی در استان موجود است و زمینه های سرمایه گذاری خوبی در استان وجود دارد.

   وی مهیا بودن زیرساختهایی نظیر ریل و برق در استان را از جمله اقدامات صورت گرفته در جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری عنوان نمود و اظهار داشت : برای تأمین برق مورد نیاز صنایع هزار مگاوات در حال نصب و 2 هزار مگاوات دیگر در حال آماده سازی است و در کنار آنها شبکه ریلی در حال تکمیل و ساخت سه جاده استراتژیک نیز در حال پیگیری است.

   خدابخش گفت : امیدوارم در آینده نزدیک با بهره گیری از توانمندی پژوهشگران داخلی و بومی بتوانیم به استحصال مواد معدنی غیر از آلومینا در نفلین سینیت ، ارزش افزوده مواد معدنی موجود در این معادن را بالا ببریم .

   محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران نیز در این مراسم گفت : در هر جامعه توسعه فناورانه نیازمند فراهم آوردن بستر ها و شرایط است و جامعه ای توسعه یافته تلقی می شود که بتواند ارتباط بین صنعت و دانشگاه را بشکل مطلوب برقرار نماید .

   وی تعریف نیازها برای رسیدن به دستاوردهای نوین علمی را لازم دانست و افزود: اگر بخواهیم تولید محصولات حاصل از صنایع معدنی را رقابت پذیر کنیم باید به سمت تکنولوژی هایی با مصرف انرژی کم برویم .

   وی همچنین با اشاره به اینکه معادن در همه کشور ها یک مزیت اقتصادی محسوب می شوند ادامه داد : ما همه اهالی صنعت و دانشگاه وظیفه داریم تا از این ثروت ملی به نحو مطلوب استفاده و شرایط بهره مندی مناسب نسل بعد را نیز فراهم نماییم .

   بهرامن با اشاره سهم ۸ میلیارد دلاری بخش معدن از صادرات ۴۷ میلیارد دلاری کل کشور در سال ۹۶ افزود : برای خروج از بحران های اقتصادی باید ایجاد مزیت صادراتی و رقابت پذیری در تولیدات معدنی را در اولویت برنامه های اقتصادی کشور قرار دهیم .

   اسدالله کشاورز مدیر کل امور اکتشافات معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت نیز از انرژی برق به عنوان یک انرژی پاک نام برد و گفت : کاهش آلودگی صوتی و زیست محیطی از جمله مزایای استفاده از انرژی برق در صنایع است .

   وی افزود : استفاده از شیوه های نوین مهندسی برق در معادن می تواند به کاهش ریسک و سرمایه گذاری در بخش معدن منجر شود .

   اولین کنفرانس دستاوردهای نوین مهندسی برق در معادن و صنایع معدنی از امروز به مدت دو روز با ارائه 20 مقاله به میزبانی دانشگاه تبریز و با همکاری سازمان صنعت معدن و تجارت استان برگزار می‌شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,930,740
تعداد بازدید امروز : 1,579
آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/10/28