جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان آذربایجان شرقی(آزمایشی)

استان آذربایجان شرقی
   
 
  • جلسه هم اندیشی توسعه تجارت خارجی استان برگزار شد

   جلسه هم اندیشی توسعه تجارت خارجی استان برگزار شد

   جلسه هم اندیشی توسعه تجارت خارجی استان برگزار شد

   نشست هم اندیشی توسعه تجارت خارجی با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از مدیران استانی و همچنین تعدادی از صادرکنندگان در محل استانداری برگزار شد .

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی این نشست در پی نوسانات اخیر نرخ ارز و مشکلات پیش روی صادرکنندگان برای تبادل کالا و خدمات با مقاصد تجاری ، پیش از ظهر امروز برگزار شد .

   یکی از اهداف این نشست بررسی میزان افزایش سهم صادرات کالاهای غیر نفتی استان و چگونگی تحقق آن با محوریت رفع مشکلات و چالشهای پیش روی تجار و بازرگانان استان عنوان شد و هر یک از صادرکنندگان ابتدا مشکلات و سپس پیشنهادات خود را مطرح نمودند .

   در ابتدای این نشست ابتدا حسین نجاتی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تجارت خارجی گفت : در سال گذشته به همت مسولین استانی و تلاش بی وقفه تجار استان شاهد ثبت رقم 2.4 میلیارد دلاری صادرات انواع کالاهای غیر نفتی از گمرکات کشور بودیم .

   وی افزود : امسال نیز با توجه برنامه ها و حمایتهای دولت و مدیریت مسولان استانی افزایش این رقم دور از دسترس نیست .

   وی تدوین برنامه و ارائه پیشنهاد از سوی بخش خصوصی برای توسعه صادرات استان را مهمترین هدف این جلسه دانست و ادامه داد : یافتن بهترین راه حل و رسیدن به اهداف صادراتی و توسعه تجارت خارجی مهمترین دستاورد این چنین جلسات است .

   در ادامه علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی نیز ضمن تقدیر از تلاشهای مجاهدانه صادرکنندگان در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور گفت : صادرکنندگان نیروهای ارزش آفرین کشور هستند .

   وی ایجاد هلدینگهای صادراتی را از جمله راهکارهای موفقیت توسعه تجارت خارجی استان عنوان نمود و افزود : موافق تشکیل هلدینگها با محوریت بخش خصوصی هستیم و برای تحقق آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود .

   وی همچنین تدوین برنامه توسعه صادرات استان با عنوان سند توسعه تجاری از سوی بخش خصوصی و فعالان حوزه تجارت را خواستار شد و اظهار داشت : انتظار داریم صادرکنندگان با تدوین این سند هر یک درصد میزان افزایش صادرات خود و شرایط تحقق آن را اعلام و هرچه سریعتر جهت بررسی و رفع موانع ، به مدیران استانی ارائه نمایند .

   جهانگیری تاکید کرد : ایجاد زیر ساخت حوزه تجارت خارجی استان با شتاب و همت بیشتری در حال پیگیری است .

   در ادامه این نشست 2 ساعته هریک از صادرکنندگان با ارائه گزارشی از فعالیت تجارت خارجی خود به بیان دیدگاه ها و مشکلات پیش روی صادرات مانند نوسازی ماشین آلات و ناوگان حمل و نقل ، عدم پرداخت جوایز صادراتی ، پرداخت یارانه نمایشگاهی ، شفافیت فعالیت بازارچه های مرزی و عدم ارتباط سازنده صادرکنندگان با رایزنان بازرگانی پرداختند .

   در همین خصوص هریک از مدیران استانی مانند گمرک و سازمان صنعت معدن و تجارت به نیابت از سازمان توسعه تجارت نیز در خصوص مشکلات مطرح شده مواردی را بیان داشتند .

   علی اصغرعباس زاده ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیر کل گمرک تبریز از برگزاری جلسه توجیهی با حضور اغلب کارشناسان گمرک استان و کشور ظرف 48 ساعت آینده خبر داد و همچنین غلامغلی راستی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز در خصوص فعالیت بازارچه های مرزی و اینکه وجود این بازرچه ها مانعی برای صادرکنندگان استان محسوب نمی شود ؛ توضیحاتی ارائه داد .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,930,707
تعداد بازدید امروز : 1,546
آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/10/28