جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان آذربایجان شرقی(آزمایشی)

استان آذربایجان شرقی
   
 
  • سال 98 ؛ سال رونق فرش دستبافت ایران است

   در نشست خبری رئیس مرکز ملی فرش ایران مطرح شد :

   سال 98 ؛ سال رونق فرش دستبافت ایران است

   سال 98 ؛ سال رونق فرش دستبافت ایران است

   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس مرکز ملی فرش ایران در تبریز به سولات خبرنگارن پاسخ داد .

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی فرشته دستپاک عصر روزگذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه استان افزود : فرش جزو سه کالای استراتژیک و صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود و کالایی نداریم که مثل فرش دستباف حامل هنر، فرهنگ، تمدن، اشتغال و توسعه اقتصادی کشور باشد .

   وی ابتدا با ارائه گزارشی از روند برگزاری سیزدهمین المپیاد فرش دستبافت اظهار داشت : المپیاد فرش همه ساله به منظور توسعه ، ترویج و انگیزه بخشی به نوجوانان و جوانان علاقه مند به هنر - صنعت فرش دستباف و آشنایی هرچه بیشتر با این رشته برگزار می شود.

   وی ادامه داد : از مجموع 160 شرکت کننده در این رویداد علمی سهم بانوان ۱۴۷ و آقایان 13 بود که ۷۹ نفر دانش آموز و ۸۱ نفر دانشجو بودند

   دستپاک با اشاره به اینکه در مجموع ۴۱ نفر در رشته رنگرزی ،۴۷ نفر در رشته طراحی، ۵۳ نفر در رشته بافت و ۱۹ نفر در رشته مرمت امکان رقابت داشتند گفت : در نهایت از سوی هیئت داوران ۹ نفر در بخش دانش آموزی و ۱۲ نفر در بخش دانشجویی رتبه های اول تا سوم را از آن خود کردند.

   رئیس مرکز ملی فرش ایران در خصوص کپی طرح ها و نقشه توسط کشورهای رقیب گفت : مزیت فرش دستباف ما کیفیت آن است. در حال حاضر هند از نظر کمی بیشترین تولید را دارد ولی ما هم چنان بزرگ ترین صادرکننده فرش دستباف با بالاترین میزان کیفیت هستیم.

   وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تامین مواد اولیه اظهار داشت : تعرفه ابریشم از ۱۵ درصد به ۲۶ درصد رسیده و در تلاشیم تا این تعرفه را دوباره به حالت اول خود یعنی ۱۵ درصد برسانیم ، طوریکه در حال حاضر با منطقه آزاد چابهار تفاهم‌نامه داریم تا بتوان واردات ابریشم از چین را تا ۴۰ درصد ارزان‌تر از بقیه قسمت‌ها تامین کنیم.

   وی در خصوص صادرات فرش دستباف افزود : ۱۲ درصد صادرات فرش کشور به آلمان است و مابقی به ۱۷ کشور دیگر صورت می‌گیرد.

   دستپاک خاطرنشان کرد: از ۲۵ فروردین تا اوایل اردیبهشت‌ماه، نمایشگاه فرش دستباف در کشور عراق برگزار می‌شود و همچنین هلند نیز اعلام آمادگی برای برپایی نمایشگاه فرش ایران کرده است. از زمان تحریم‌ها، این بازار از دست ما خارج شده و ما به دنبال بازار جایگزین از جمله روسیه هستیم.

   وی با اشاره به انجام تهاتر فرش دستبافت در واردات گفت: پیمان‌سپاری از جمله چالش‌های اصلی در صادرات است و امیدواریم این موضوع را در سال ۹۸ برداریم.

   دستپاک در پاسخ به سوال مربوط به تکلیف قالی بافانی که بیمه آنان قطع شده جگونه خواهد بود؟ گفت : من این نوید را می دهم که برای نخستین بار مرکز ملی فرش هیح مشکلی برای بیمه قالیبافان نخواهد داشت و این با کمک مجلس شورای اسلامی خصوصا کمیسیون تلفیق موفق شدیم برای سال 98 ، رقم ۱۹ هزار میلیاردی به این کار اختصاص دهیم و تلاش می کنیم تا رقم ۴ هزار میلیاردی دیگر هم به این رقم اضافه می شود تا در سال بعد یک میلیون نفر را مشمول بیمه تامین اجتماعی قالی بافان کنیم .

   رئیس مرکز فرش ایران در باره رقبای فرش دستباف ایران ابراز کرد: رقبای ایران در فرش از جمله کشورهای هند، نپال و مصر هستند که فعالیت گسترده‌ای دارند و نباید غافل از آنها شد تا صدمه‌ای به جایگاه ایران نرسد.

   وی متذکر شد: آذربایجان‌شرقی رتبه اول در صادرات را دارد ولی ۲۰ درصد صادرات نیز برای فرش ابریشم است که بیشتر در شهر مقدس قم بافته می‌شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,233,578
تعداد بازدید امروز : 332
آخرین به روزرسانی : 10:15  1398/03/01