X
چهارشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۳:۴۱ ۵۷۴۱
چچ
نقش 15 در صدی صنایع در ایجاد گازهای گلخانه ای

مدیر کل مالکیت های صنعتی:

نقش 15 در صدی صنایع در ایجاد گازهای گلخانه ای

مدیر کل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اعلام اینکه سالانه 850 میلیون تن گاز گلخانه ای از کشور ما منتشر می شود ، گفت : 20 تا 25 درصد عامل انتشار این گاز نیروگاه ها ، 15 درصد واحدهای صنعتی ، 15 درصد وسایل حمل و نقل و بقیه سایر مصارف از جمله مصرف خانگی است .

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 به گزارش روابط عمومی اسزمان صنعت معدن و تجار تاستان آذربایجان شرقی سید مهدی میرصالحی روز چهارشنبه در نشست گفت‌ و‌ گوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو ) در تبریز افزود : با وجودی که جزو 10 کشور صنعتی دنیا نیستیم اما در رده نهم انتشار گازهای گلخانه ای قرار داریم .   

وی با تشریح چگونگی نقش انتشار گازهای گلخانه ای در افزایش دمای زمین ، ادامه داد : به جهت ارزان بودن انرژی در کشور و دارا بودن رتبه نخست ذخایر گازی جهان ، حدود 2 تا 2.5 برابر میانگین مصرف دنیا انرژی مصرف می کنیم .

میرصالحی با بیان اینکه نسبت به روشن بودن بی دلیل لامپ ها بی توجه هستیم و در صورت احساس گرما در زمستان به جای کم کردم درجه وسایل گرمایشی پنجره ها را باز می کنیم ، بر ضرورت اصلاح و مدیریت مصرف انرژی تاکید کرد و اظهار داشت : رسانه ها نقش مهمی در فرهنگ سازی در این زمینه دارند .

وی با اشاره به اینکه عمده صنایع کشور سنتی هستند و مصرف بالای انرژی و در نتیجه انتشار بالای گازهای گلخانه ای را به همراه دارد ، گفت : در صورت استفاده از فناوری های نوین ، مصرف انرژی ماشین آلات و تجهیزات کاهش می یابد .

مدیر کل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه ساختمان های ما نیز عایق بندی مناسب ندارند و به راحتی انرژی هدر می رود ، تصریح کرد : با رعایت عایق بندی می توان گام های موثری در مصرف بهینه انرژی برداشت .

"حسین نجاتی" رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم در این نشست بر ضرورت استفاده از شیوه ها و فناوری های نوین در واحدهای صنعتی به منظور کاهش مصرف انرژی تاکید کرد و گفت : از ارائه آموزش های تخصصی برای مدیران و کارشناسان فنی صنایع حمایت می کنیم .

در این نشست رعنا غنیم ، مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، آلساندرو آمادیو نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران و مهری شکاری مسئول هماهنگ کننده بهره وری انرژی در صنایع ایران مطالب آموزشی در رابطه با مصرف بهینه انرژی ارائه دادند .

سومین نشست گفت ‌و ‌گوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با مشارکت دفتر مالکیت های صنعتی وزرات صنعت ، معدن و تجارت و همکاری اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی امروز چهارشنبه /6 مردادماه/ با عنوان " نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره وری انرژی ایران " با حضور مدیران و کارشناسان ارشد بهره وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان آذربایجان شرقی ، غربی و زنجان در تبریز برگزار شد.

پروژه «بهره‌وری انرژی در صنایع انرژی‌بر» توسط تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)، در شاخه «تغییرات آب و هوایی» حمایت مالی شده و توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) به عنوان کارگزار اجرایی GEF در ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت (IFCO) به عنوان همکار اجرایی دولتی، در دست اجراست.

مراحل اجرایی این پروژه از سال 2012 با بودجه ای افزون بر بیست میلیون و ششصد هزار دلار شروع شده و تا سال 2017 ادامه خواهد داشت.

پیشبرد و ارتقای بهره‌وری انرژی در پنج صنعت کلیدی کشور (آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، سیمان و آجر) با توسعه یک چارچوب ملی برای استانداردهای سیستم مدیریت انرژی، کمک به ظرفیت‌سازی از طریق آموزش، مطالعات محک‌زنی انرژی و شناساندن تکنولوژی‌های بر‌تر به صنایع از مهمترین اهداف این طرح ملی است.

دو دوره پیشین این نشست در تهران برگزار شده است .

منبع:
آدرس کوتاه شده: